ԱՄԲ նախապատրաստությունը
Արտամարմնային բեղմնավորման (ԱՄԲ) մեթոդով բուժման նախնական պատրաստությունը այնքան կարևոր է, որքան բուժումը: Դեղորայքային խթանման նկատմամբ ձվարանների արձագանքը կանխատեսելու նպատակով կարող է անհրաժեշտ լինել ստուգել ձվարանների պաշարները: Հաջողության հավանականությունը կարող է ցածր լինել, եթե արյան ստուգումը վկայում է ձվարանների ցածր պաշարների մասին: Ձվարանների պաշարը կարելի է պարզել նաև արյան մեջ FSH և ինհիբին B մակարդակի ստուգման և դաշտանային ցիկլի սկզբում անտրալային ֆոլիկուլների քանակի հաշվարկի միջոցով:
Արգանդի խոռոչի պաթոլոգիաները, ինչպիսիք են սինեխիան կամ պոլիպները, պետք է հեռացվեն մինչև ԱՄԲ ծրագրի սկիզբը: Հիդրոսալպինքսը՝ հեղուկով լցված ֆալոպյան փողը, նվազեցնում է ԱՄԲ արդյունավետությունը, քանի որ փողում գտնվող հեղուկը ունի էմբրիոտոքսիկ աղդեցություն, և շատ բժիշկներ խորհուրդ են տալիս հեռացնել վնասված փողը մինչև ԱՄԲ-ն:
ԱՄԲ-ից առաջ կատարվում է սերմի ստուգում (սպերմոգրամա): Եթե սպերմոգրամայում հայտնաբերվում են խանգարումներ, ապա անհրաժեշտություն է առաջանում խորհրդակցել տղամարդու անպտղության հարցերով մասնագետի հետ, որպեսզի պարզվի, թե արդյոք այդ խանգարումները հնարավոր է վերացնել և արդյոք դրանք կապված չեն այլ բժշկական խնդիրների հետ: Օրինակ՝ Y քրոմոսոմում գենետիկական խանգարումները կապված են տղամարդու անպտղության որոշ դեպքերի հետ, իսկ սերմնատար ուղիներ չունեցող տղամարդիկ հաճախ հանդիսանում են դեֆեկտների կրող: Նման դեպքերում գենետիկական հետազոտության անհրաժեշտություն կարող է առաջանալ:
ԱՄԲ-ից առաջ արյան ստուգումն իր մեջ ներառում է ՄԻԱՎ, սիֆիլիսի, հեպատիտ B և C և կարմրախտի նկատմամբ հակամարմինների առկայության որոշումը: Անհրաժեշտ է նաև վերցնել հեշտոցի և արգանդի վզիկի խողովակի լորձի քսուք բակտերիալ ֆլորայի ստուգման համար, որպեսզի բացառվի վարակների առկայությունը: Արդյունքների հիման վրա բժիշկը կարող է նշանակել հորմոնալ ստուգում և սեռական ճանապարհով փոխանցվող վարակների առկայության որոշում: Լիարժեք հետազոտությունը թույլ կտա բացահայտել բոլոր խնդիրները, որոնք պետք է կարգավորվեն մինչև ԱՄԲ ծրագրի սկիզբը:
Հիվանդների կողմից ամենահաճախ տրվող հարցերից մեկն է. “Ի՞նչ մենք կարող ենք անել, որ մեծացնենք ԱՄԲ ցիկլում հաջողության հավանականությունը”: Անկասկած, կան մի քանի կարևոր պահեր, որոնք կարող են ազդել բուժման արդյունավետության վրա և դրանցից հիմնականները թվարկված են ստորև:
Թողեք ծխելը: Ծխախոտի ծխի մեջ պարունակվող քիմիական նյութերը վնասակար ազդեցություն են ունենում ինչպես սերմի, այնպես էլ ձվաբջջի վրա: Ծխողներից 30 տոկոսով ավելի շատ ժամանակ է պահանջվում բնական ճանապարհով հղիանալու համար, իսկ որոշ հետազոտություններ ցույց են տալիս, որ ծխելը նվազեցնում է ԱՄԲ ցիկլում հղիանալու հավանականությունը 50-70 տոկոսով խթանման նկատմամբ թույլ արձագանքի և բեղմնավորման ցածր տոկոսի պատճառով:
Դադարեցրեք բժշկի կողմից ՉՆՇԱՆԱԿՎԱԾ դեղորայքի ընդունումը: Հնարավորինս կրճատեք դեղորայքային միջոցների ընդունումը, այդ թվում նաև սննդային հավելումները, քանի որ դրանցից ոմանք կարող են բացասական ազդեցություն ունենալ ԱՄԲ արդյունքի վրա:
Դադարացրեք ցանկացած տեսակի թմրանյութերի ընդունումը: Կան բազմաթիվ ապացույցներ, որ թմրանյութերը լուրջ ազդեցություն են ունենում ինչպես տղամարդու, այնպես էլ կանացի պտղաբերության վրա: Բացի դրանից հղիության ընթացքում դրանք կարող են անդառնալի վնասներ հասցնել ապագա երեխայի առողջությանը:
Ստուգեք Ձեր քաշը: Ավելորդ քաշը կամ քաշի պակասորդը կարող է նվազեցնել ձեր արձագանքը դեղորայքային թերապիայի նկատմամբ մինչև այն մակարդաիկ, որ Ձեր օրգանիզմը ընդհանրապես չարձագանքի խթանմանը: Ձեր բժիշկ-ռեպրոդուկտոլոգը կչափի Ձեր քաշը կիլոգրամներով` բաժանելով այն Ձեր հասակի վրա մետր քառակուսիով: Տվյալ հարաբերակցությունը կոչվում է քաշի ինդեքս: Եթե Ձեր քաշի ինդեքսը ցածր է 19 կգ/մ քառակուսուց կամ բարձր 330 կգ/մ քառակուսուց, Ձեզ խորհուրդ կտան հետաձգել ԱՄԲ մեթոդով բուժումը մինչև Ձեր քաշը կհայտնվի վերոնշյալ նորմայի սահմաններում:
Պահպանեք առողջ սննդակարգը: Խուսափեք չափից շատ սուրճ խմելուց:
Կրճատեք ալկոհոլի քանակը: Չնայած ալկոհոլը ավելի քիչ ազդեցություն է ունենում հղիության վրա, քան ծխելը՝ այնուամենայնիվ, ալկոհոլի չարաշահումը
միանշանակ ազդում է սերմնաբջիջների քանակի ու դրանց շարժունակության վրա: Կնոջ դեպքում ալկոհոլի չարաշահումը իմպլանտացիայի և հղիության սկզբնական փուլում վտանգավոր ազդեցություն է ունենում պտղի վրա, որը կարող է պաթոլոգիաների զարգացման պատճառ հանդիսանալ: ԱՄԲ մեթոդով բուժման ընթացքում զույգերին խորհուրդ է տրվում հրաժարվել ալկոհոլ օգտագործելուց, քանի որ դրա չնչին օգտագործումը կարող է նվազեցնել հղիության հավանականությունը:
Սկսեք ֆոլաթթուի ընդունումը օրական 400 միկրոգրամ քանակով: Սա կնվազեցնի պտղի նյարդային փողի դեֆեկտների առաջացումը: Ֆոլաթթուն անհրաժեշտ է ընդունել հղիանալուց 3 ամիս առաջ և հղիության առաջին 3 ամիսների ընթացքում:
Ստուգեք, թե արդյոք Ձեզ մոտ կա իմունիտետ կարմրախտի նկատմամբ: Իմունիտետի բացակայության դեպքում անհրաժեշտ է պատվաստում անցնել, քանի որ, եթե հղիության ընթացքում Դուք կարմրախտով հիվանդանաք, ծնունդից հետո երեխայի մոտ կարող են խնդիրներ առաջանալ՝ կապված լսողության և մտավոր զարգացման հետ:
Չնայած կինը ԱՄԲ մեթոդով բուժման ընթացքում պետք է խուսափի ակտիվ սպորտով զբաղվելուց, երկու ամուսիններին էլ խորհուրդ են տալիս թեթև վարժություններ 20-30 րոպես տևողությամբ շաբաթը 3-4 անգամ:
Եթե Ձեզ մոտ կան լուրջ խրոնիկ հիվանդություններ, չմոռանաք դրանց մասին պատմել Ձեր բժշկին, որպեսզի նա կարողանա օպտիմալացնել կամ փոփոխել Ձեր բուժումը՝ հաշվի առնելով տվյալ հանգամանքը:

Предварительная подготовка к лечению методом экстракорпорального оплодотворения (ЭКО) так же важна, как и само лечение. Чтобы предсказать, каким будет ответ яичников на медикаментозную стимуляцию, может потребоваться проверка овариального резерва. Шансы на успех могут быть невелики, если, например, анализы крови указывают на низкий овариальный резерв. Овариальный резерв может быть определен путем измерения уровня ФСГ и ингибина В в сыворотке крови или подсчета количества антральных фолликулов в начале менструального цикла. Повышенный уровень ФСГ связывают со сниженной вероятностью наступления беременности.
Патологии полости матки, такие как синехии или полипы, должны быть удалены до начала программы ЭКО. Гидросальпинкс – наполненная жидкостью заблокированная фаллопиева труба – снижает результативность ЭКО, поскольку находящаяся в трубе жидкость обладает эмбриотоксическим действием, и многие врачи советуют удалить поврежденную трубу перед ЭКО.
Перед ЭКО проводится анализ спермы (спермограмма). Если обнаружены нарушения в спермограмме, требуется консультация специалиста по мужскому бесплодию, чтобы определить, поддаются ли эти нарушения коррекции и не связаны ли они с другими медицинскими проблемами. Например, генетические дефекты в Y хромосоме связаны с некоторыми случаями мужского бесплодия, а мужчины с врожденным отсутствием семявыносящих протоков (каналов, по которым сперма выводится из яичек), часто являются носителями генетического дефекта, отвечающего за заболевание муковисцидозом. В таких ситуациях может потребоваться генетическое обследование.
Анализы крови перед проведением ЭКО включают анализы на ВИЧ, сифилис, гепатит В и С и на наличие антител к краснухе. Необходимо также сделать мазок слизи из влагалища и цервикального канала на бактериальную флору, чтобы убедиться в отсутствии инфекций. По показаниям врач может назначить гормональное обследование и обследование на инфекции, передающиеся половым путем. Полное обследование поможет выявить проблемы, которые следует скорректировать до начала программы ЭКО.
Один из наиболее часто задаваемых пациентами вопросов - «Что мы можем сделать, чтобы повысить вероятность успеха в цикле ЭКО?». Безусловно, есть несколько важных моментов, которые могут влиять на эффективность лечения, и основные из них перечислены ниже.
Бросьте курить. Химические вещества, содержащиеся в сигаретном дыму, оказывают вредное воздействие как на сперму, так и на яйцеклетки.
Курильщикам требуется на 30% больше времени, чтобы зачать естественным путем, а некоторые исследования показали, что курение снижает вероятность наступления беременности после ЭКО на 50-70% в каждом лечебном цикле из-за сниженного ответа на стимуляцию и более низкого процента оплодотворения.
Прекратите прием НЕ НАЗНАЧЕННЫХ врачом лекарственных препаратов. По возможности следует сократить прием лекарственных препаратов, в том числе пищевых добавок, поскольку некоторые из них могут оказывать негативное влияние на исход ЭКО.
Прекратите прием любых видов наркотиков. Существуют многочисленные доказательства того, что наркотики оказывают серьезное влияние как на мужскую, так и на женскую фертильность. Кроме того, в период беременности они могут нанести непоправимый вред здоровью будущего ребенка.
Проверьте свой вес. Избыточный вес или дефицит веса могут снизить ваш ответ на медикаментозную терапию до такой степени, что ваш организм может вообще не ответить на стимуляцию. Ваш врач-репродуктолог измерит ваш вес в килограммах, деленный на ваш рост в метрах в квадрате; это соотношение называется индексом массы тела. Если ваш индекс массы тела ниже 19 кг/м кв. или выше 30 кг/м кв., вам порекомендуют отложить лечение методом ЭКО до тех пор, пока ваш вес не окажется в этих пределах. Если вам требуется совет по поводу снижения веса, задайте об этом вопрос своему врачу на приеме в клинике.
Придерживайтесь принципов здорового питания. Воздержитесь от чрезмерного употребления кофе.
Сократите количество потребляемого алкоголя. Хотя влияние алкоголя на зачатие менее выражено, чем влияние курения, злоупотребление алкоголем однозначно сказывается на количестве вырабатываемых сперматозоидов и их подвижности. У женщины злоупотребление алкоголем в ранний период имплантации и беременности подвергает плод воздействию вредных токсинов, которые могут привести к развитию патологии плода, именуемой алкогольным синдромом плода. В период лечения методом ЭКО мы призываем обоих супругов отказаться от употребления алкоголя, поскольку некоторые исследования показали, что даже небольшие его количества могут снижать вероятность наступления беременности.
Начните прием фолиевой кислоты в количестве 400 микрограмм в день. Это снизит риск возникновения дефектов нервной трубки плода. Вам следует принимать фолиевую кислоту 3 месяца до зачатия и 3 месяца после него.
Проверьте, имеется ли у вас иммунитет к краснухе. При отсутствии иммунитета необходимо сделать прививку, так как, если вы заболеете краснухой в период беременности, у ребенка после рождения могут развиться проблемы со слухом и отставание умственного развития.
Хотя женщине следует избегать интенсивных занятий спортом в период лечения методом экстракорпорального оплодотворения (ЭКО), легкие упражнения по 20-30 минут 3-4 раза в неделю рекомендованы обоим супругам, чтобы улучшить общее состояние здоровья и помочь справиться со стрессом в ходе обследования и лечения.
Если у вас имеются серьезные хронические заболевания, не забудьте сообщить наблюдающему вас в связи с этим заболеванием специалисту о том, что вы планируете беременность, чтобы он мог оптимизировать или изменить назначаемое вам лечение с учетом данного обстоятельства.