- Բլաստոցիստաների տեղադրում
1978 թ.. արտամարմնային բեղմնավորման (ԱՄԲ) շնորհիվ Լուիզա Բրաունի ծնունդը մեծ առաջընթաց հանդիսացավ անպտղության բուժման հարցում: Անոթում բեղմնավորման տեխնոլոգիան արմատապես փոխեց անպտուղ զույգերի բուժման հնարավորությունները և նպաստեց տարբեր օժանդակ վերարտադրողական տեխնոլոգիաների (ՕՎՏ) առաջացմանը: Ընդամենը 20 տարի հետո արտամարմնային բեղմնավորումը դարձավ վերարտադրողական բժշկության անկյունաքարը, և այսօր ԱՄԲ կլինիկայում ամեն օր կիրառվում են տեխնոլոգիաներ, որոնք ավագ սերունդի համար թվում էր մի բան գիտական ֆանտաստիկայի ոլորտից: Արտամարմնային բեղմնավորման օգնությամբ շատ անպտուղ ամուսնական զույգեր, ովքեր անհաջողությամբ փորձում էին բուժել անպտղությունը, ունեցան առողջ երեխաներ:
Այսօրվա դրությամբ աշխարհում ԱՄԲ մեթոդով ծնվել են չորս միլիոնից ավելի երեխաներ:
Արտամարմնային բեղմնավորման մեթոդով անպտղության բուժման փուլերը հետևյալն են՝
1. ԱՄԲ պրոցեդուրայից առաջ ամուսնական զույգի հետազոտությունը իրականացվում է մշակված ստանդարտների համաձայն:
2. Ձվարանների օվուլյացիայի խթանում (ձվարանների ֆոլիկուլներում մի քանի ձվաբջիջների հասունացման խթանում): Այդ նպատակով դաշտանային (բուժման) ցիկլի 2-3-րդ օրից սկսած կինը ստանում է գոնադոտրոպին պարունակող (“Մենոպուր”, “Պուրեգոն”, “Գոնալ-Ֆ”) հատուկ դեղորայքով սրսկումներ: Ներարկվող գոնադոտրոպինների ազդեցության տակ ձվարաններում հասունանում են մի քանի ձվաբջիջներ (բնական դաշտանային ցիկլում հասունանում է մեկ ձվաբջիջ), որն էլ մեծացնում է հղիանալու հավանականությունը ԱՄԲ ցիկլում: Օվուլյացիայի խթանման ընթացքում կատարվում է հորմոնալ և ուլտրաձայնային մոնիտորինգ: Ձվարանների ֆոլիկուլների խթանումը սկսելուց 10-11 օր հետո տեղի է ունենում ձվաբջիջների հասունացում: Տվյալ պրոցեսի օպտիմալացումը կատարվում է մարդու խորիոնիկ գոնադոտրոպինի (ՄԽԳ) տրիգերային դոզայի ներարկմամբ:
3. Ձվարանների ֆոլիկուլներից ձվաբջիջների արտածծման պրոցեդուրան կատարվում է խորիոնիկ գոնադոտրոպինի ներարկումից 34-36 ժամ հետո ձվարանների պունկցիայի միջոցով, որը կատարվում է բարակ ասեղով ուլտրաձայնային հսկողության տակ: Այն դեպքերում երբ հնարավոր չէ ստանալ լավ որակի սեփական ձվաբջիջները, արտամարմնային բեղմնավորումը կատարվում է դոնորական ձվաբջիջներով:
4. Միաժամանակ ընտրվում և հատուկ մշակման է ենթարկվում ամուսնու սերմը: Մի շարք դեպքերում (օրինակ՝ անպտղության տղամարդկային գործոնի դեպքում) հիվանդները կարող են օգտվել դոնորական սերմի բանկից:
5. Սաղմնային (էմբրիոլոգիական) փուլ: Ձվաբջիջների բեղմնավորումը ամուսնու/դոնորի սերմի հետ և ստացված սաղմերի աճեցումը կատարվում է լաբորատոր պայմաններում հետագա 3-5 օրերի ընթացքում: Բեղմնավորումից 16-18 ժամ հետո ձևավորվում է զիգոտա՝ բեղմնավորված ձվաբջիջ տղամարդու և կնոջ պրոնուկլեոսներով: 20-22 ժամ հետո տեղի է ունենում բեղմնավորված ձվաբջիջի առաջին մասնատումը (ֆրագմենտացիա): Ճիշտ ֆրագմենտացիայի դեպքում երկրորդ օրը սաղմը կազմված է լինում 4 բջիջներից (բլաստոմերներից): Չորրորդ օրը ձևավորվում է մորուլան՝ բջջային զանգվածը, որն էլ ձևավորվում է բլաստոմերների միավորման արդյունքում: Բեղմնավորումից հետո հինգերորդ օրը մորուլան ձևափոխվում է սաղմնաբուշտի (տրոֆոբլաստի և էմբրիբլաստի բջիջների կուտակումներ), որոնք ձևավորում են հեղուկով լցված փոքր խոռոչ:
6. Սաղմերի տեղադրումը արգանդի խոռոչում կատարվում է ձվարանների պունկցիայից 3-5 օր հետո: Որպես կանոն՝ արգանդի խոռոչում տեղադրվում է մինչև 2 սաղմ: Պրոցեդուրան կատարվում է ամբուլատոր պայմաններում գինեկոլոգիական աթոռի վրա՝ առանց արգանդի վզիկի լայնացման: Պրոցեդուրայի ընթացքում ցավազրկում չի պահանջվում:
7. Հետիմպլանտացիոն շրջան: Սաղմերի տեղադրումից հետո հղիության համար բուժող բժիշկը նշանակում է դեղորայք, որոնք պարունակում են խորիոնից գոնադոտրոպին, պրոգեստերոն կան դրանց անալոգները: Սաղմերի տեղադրումից 10-14 օր հետո կատարվում է հղիության թեսթ և որոշվում է մարդու խորիոնիկ գոնադոտրոպինի մակարդակն արյան մեջ: Հղիության ուլտրաձայնային ախտորոշումը կատարվում է սաղմերի տեղափոխումից 21 օր հետո: Կարող է պահպանվել մի քանի տարի: Սերմի պահպանման լավագույն ժամկետը համարվում է 3 տարի, քանի որ այդ ժամկետն անցնելուց հետո սերմնաբջիջների բեղմնունակությունը նվազում է:

Экстракорпоральное оплодотворение (ЭКО)
Рождение в 1978 году Луизы Браун, зачатой с помощью экстракорпорального оплодотворения (ЭКО), стало огромным прорывом в лечения бесплодия. Технология оплодотворения в пробирке коренным образом изменила возможности лечения бесплодных пар и привела к появлению различных вспомогательных репродуктивных технологий (ВРТ). Всего через 20 лет экстракорпоральное оплодотворение стало краеугольным камнем репродуктивной медицины, и сегодня в клинике ЭКО  ежедневно используются технологии, которые еще поколение назад казались чем-то из области научной фантастики. С помощью экстракорпорального оплодотворения у многих бесплодных супружеских пар, которые безуспешно пытались лечиться другими методами, родились здоровые дети.
На сегодняшний день в мире родилось более четырех миллионов детей, зачатых методом ЭКО.
Этапы лечения бесплодия методом экстракорпорального оплодотворения:
1. Обследование супружеской пары перед процедурой ЭКО проводится в соответствии с существующими стандартами.
2. Стимуляция суперовуляции яичников (стимуляция созревания нескольких яйцеклеток в фолликулах яичников). С этой целью со 2-3 дня менструального (лечебного) цикла женщина получает инъекции специальных препаратов, содержащих гонадотропины («Менопур», «Пурегон», «Гонал-Ф»). Под действием вводимых гонадотропинов в яичниках созревает не одна яйцеклетка, как в естественном менструальном цикле, а сразу несколько, что значительно повышает частоту наступления беременности в программе ЭКО. В процессе стимуляции суперовуляции яичников проводится гормональный и ультразвуковой мониторинги. Через 10-11 дней после начала стимуляции фолликулов яичников происходит созревание яйцеклеток. Данный процесс оптимизируется путем введения триггерной дозы препарата хорионического гонадотропина человека (ХГЧ).
3. Процедура извлечения яйцеклеток из фолликулов яичников проводится через 34-36 часов после инъекции хорионического гонадотропина путем пункции яичников через влагалище специальной тонкой иглой под ультразвуковым контролем. Во время пункции яичников, как правило, используется кратковременный внутривенный наркоз. В тех случаях, когда невозможно получить собственные яйцеклетки хорошего качества, проводится процедура экстракорпорального оплодотворения с донорскими яйцеклетками.
4. Одновременно проводится забор и специальная обработка спермы мужа. В ряде случаев (например, при абсолютном мужском факторе бесплодия) пациенты могут воспользоваться банком донорской спермой.
5. Эмбриологический этап. Оплодотворение яйцеклеток спермой мужа / донора и культивирование полученных эмбрионов проводится в лабораторных условиях в течение 3-5 дней. Через 16-18 часов после оплодотворения в программе экстракорпорального оплодотворения формируется зигота – оплодотворенная яйцеклетка с мужским и женским пронуклеусами. Через 20-22 часа происходит первое дробление оплодотворённой яйцеклетки. При правильном дроблении на вторые сутки после оплодотворения эмбрион состоит из 4-х клеток (бластомеров). На четвертые сутки формируется морула – клеточная масса, образованная слившимися бластомерами. На пятые сутки после оплодотворения морула трансформируется в бластоцисту – скопление клеток трофобласта и эмбриобласта, формирующих небольшую полость, заполненную жидкостью.
6. Перенос эмбрионов в полость матки проводится на 3-5 дней после пункции яичников. Как правило, в полость матки переносят не более 2-х эмбрионов. Процедура проводится в амбулаторных условиях на гинекологическом кресле без расширения шейки матки с использованием специального катетера. Процедура не требует обезболивания.
7Посттрансферный период. Для поддержания беременности после переноса эмбрионов в цикле ЭКО лечащий врач назначает препараты, содержащие хорионический гонадотропин, прогестерон или его аналоги. На 10-14 день после переноса эмбрионов сдается тест на беременность: определяется уровень хорионического гонадотропина (ХГЧ) в сыворотке крови. Ультразвуковая диагностика беременности проводится на 21 день после переноса эмбрионов в цикле ЭКО.