ԱՄԲ հետ կապված բժշկական ռիսկը կախված է բուժման փուլից: Սուպերօվուլյացիայի խթանումը իր հետ բերում է ձվարանների հիպերխթանման ախտանիշի (ՁՀԱ) զարգացման ռիսկ: ՁՀԱ առաջացման պատճառը մեծ քանակությամբ ֆոլիկուլների զարգացումն է (15-ից ավելի), որի հետևանքով ձվարանները դրսևորում են բարձր ակտիվություն՝ հանգեցնելով արյան մեջ էստրոգեների (կանացի սեռական հորմոններ) բարձր քանակի: Էստրոգեների բարձր մակարդակը նպաստում է անոթային թափանցելիության խանգարմանը, որի հետևանքով հեղուկն անոթներից սկսում է դուրս գալ սկզբում դեպի փոքր կոնքի խոռոչ, ապա որովայնի խոռոչ: Որովայնի և կրծքամզային խոռոչում հեղուկի կուտակման արդյունքում հիվանդը կարող է ունենալ ընդլայնման, սրտխառնուքի, փսխման և ախորժակի կորստի զգացում: Ձվարանների խթանման պրոցեդուրա անցնող հիվանդների 30 տոկոսն ունենում է թեթև աստիճանի ՁՀԱ, որի հաղթահարման համար բավական է սահմանափակել ֆիզիկական ակտիվությունը և ընդունել ցավազրկոզ դեղամիջոցներ: Միջին աստիճանի հիպերխթանման ախտանիշի դեպքում հիվանդների մոտ հեղուկը կուտակվում է որովայնի խոռոչում և առաջանում են ցավեր աղեստամոքսային տրակտի շրջանում: Տվյալ կանայք մշտական հսկողության կարիք ունեն, բայց սովորաբար ամբուլատոր բուժումը բավարար է լինում: Աստիճանաբար նման հիվանդների վիճակը լավանում է առանց հավելյալ միջամտության: Հղիանալու դեպքում առողջացումը, սակայն, կարող է մի քանի շաբաթ ձգվել: Հիվանդների 1-2 տոկոսի մոտ զարգանում է ծանր աստիճանի ՁՀԱ, որը բնորոշվում է որովայնի և կրծամզային խոռոչում հեղուկի կուտակմամբ, էլեկտրոլիտների հավասարակշռության խախտմամբ, արյան բարձր մակարդելիությամբ, երբեմն նաև արյան մակարդուկների ձևավորմամբ: Եթե լինում են շնչառության հետ կապված դժվարություններ, որովայնի խոռոչից հեղուկի դուրս բերման անհրաժեշտություն կարող է առաջանալ: Ձվարանների հիպերխթանման ծանր տեսակով տառապող հիվանդներին հոսպիտալացում է անհրաժեշտ մինչև առողջական վիճակի բարելավումը, որը կարող է մի քանի շաբաթ տևել:
Որպես կանոն սուպերօվուլյացիայի խթանման արդյունքում ձվաբջիջների չափերը մեծանում են 1.5-2 անգամ: Մեծացած ձվարանները դառնում են բավականին շարժուն, և հազվադեպ դեպքերում կարող են շրջապտույտ կատարել իրենց կապանների վրա: Ձվարանի շրջապտույտը բերում է ձվարանում արյան շրջանառության խախտման և հանգեցնում նեկրոզի՝ ձվարանի մահվան: Նման դեպքերում խորհուրդ է տրվում լապարոսկոպիա, իսկ եթե ձվարանում տեղի են ունեցել անդառնալի փոփոխություններ, ապա հեռացվում է ձվարանի մի մասը կամ ձվարանն ամբողջությամբ:
Մյուս լապարոսկոպիկ վիրահատության կարիք ունեցող խանգարումը մեծացած ձվարանի քիստաների արյունահոսությունն է: Արյունահոսությունը դրսևորվում է ընդհանուր թուլությամբ, քնկոտությամբ, հաճախակի սրտխփոցով, որոշ դեպքերում որովայնի շրջանում ցավերով:
Սաղմերի տեղադրումից հետո հիվանդները պետք է զգուշորեն հետևեն իրենց վիճակին: Նման բարդությունների զարգացումները կանխարգելելու նպատակով հիվանդներին խորհուրդ է տրվում սահմանափակել ֆիզիկական ակտիվությունը, բացառել սեռական կյանքը ԱՄԲ-ից հետո՝ հղիության առաջին երկու ամիսների ընթացքում:
Չնայած որոշ հին հրապարակումներ պնդում էին, որ խթանող դեղամիջոցների կիրառումը կարող է մեծացնել ձվարարնների քաղցկեղով հիվանդանոլու ռիսկը՝ վերջերս կատարված բազմաթիվ հետազոտություններ որևէ կապ չեն գտել սուպերօվուլյացիայի խթանման դեղամիջոցների և ձվարանների կամ այլ օրգանների քաղցկեղի միջև:
Ձվարանների պունկցիայի պրոցեդուրան ևս որոշակի ռիսկ է պարունակում: Պունկցիան հղի է նույն այն բարդություններով, ինչ ցավազրկում պահանջող ցանկացած վիրահատությունը: Բացի դրանից, պունկցիան արյունահոսության, վարակի, միզապարկի, աղիների կամ արյունատար անոթի վնասման փոքր հավանականություն ունի: Այնուամենայնիվ, ձվարանների պունկցիայից հետո բարդությունների վերացման համար վիրաբուժական միջամտությունը անհրաժեշտ է լինում հազարից մեկին:
Հազվադեպ դեպքերում բորբոքային պրոցես կարող է զարգանալ արդեն սաղմերի տեղադրումից հետո:
Հղիության և ծննդաբերության ընթացքում կարող են դրսևորվել պտղի զարգացման պաթոլոգիաներ, արտաարգանդային հղիություն, վիժում, մահացած երեխայի ծնունդ, բազմապտուղ հղիություն և բնածին պաթոլոգիաներով երեխայի ծնունդ: Եթե դուք անցնում եք բուժում արտամարմնային բեղմնավորման մեթոդով, ձեզ անհրաժեշտ է իմանալ, որ անպտղությունը, տարիքը, բազմապտղության առկայությունը կարող են մեծացնել վաղաժամ ծննդի կամ հիվանդ երեխայի ծննդի ռիսկը: Բազմապտուղ հղիությունը մեծացնում է վաղաժամ ծննդի և նևրոլոգիական հիվանդությունների զարգացման ռիսկը, ինչպիսիք են մանկական ուղեղային կաթվածը: Բազմապտուղ հղիության դեպքում (զույգով կամ եռյակով հղիություն) Դուք պետք է գտնվեք փորձառու գինեկոլոգի հսկողության տակ, ով անհրաժեշտության դեպքում Ձեզ կուղարկի համապատասխան նեոնաթոլոգիական ծառայություններ տրամադրող բժշկական հաստատություն:
Բազմապտուղ հղիության ռիսկն առկա է նաև օժանդակ վերարտադրողական տեխնոլոգիաների բոլոր մեթոդների կիրառման դեպքում, որը կապված է մեկ կամ ավելի սաղմերի տեղադրմամբ: Չնայած շատ հիվանդներ զույգ համարում են բուժման հաջող ավարտ՝ բազմապտղությունը կապված է շատ խնդիրների հետ: Բազմապտուղ հիությամբ կանանց կարող է անհրաժեշտ լինել շաբաթներով և անգամ ամիսներով մնալ մահճակալում կամ հիվանդանոցում՝ փորձելով խուսափել վաղաժամ ծննդաբերությունից: Վաղաժամ ծննդաբերության ռիսկը բազմապտուղ հղիության դեպքում շատ մեծ է և երեխաները կարող են բավականին շուտ ծնվել, որպեսզի կարողանան գոյատևել: Անհաս երեխաները երկարատև, ինտենսիվ խնքամքի կարիք ունեն և հաճախ ունենում են տարբեր խնդիրներ առողջության հետ կյանքի ողջ ընթացքում:
Որոշ զույգեր կարող են քննարկել բազմապտուղ հղիության ռեդուկցիան, որպեսզի նվազեցնեն բազմապտզության հետ կապված խնդիրները, բայց սա շատ դժվար որոշում կլինի: Ընտրողական ռեդուկցիայի դեպքում մեկ կամ մի քանի պտուղներ դադարում են զարգանալ (սովորաբար թունավոր քիմիական նյութի ներարկման, միջոցով, ինչպիսիք են կալիումի քլորիդը): Դեպքերի մեծամասնությունում տվյալ պտուղը ներծծվում է, իսկ մնացածները շարունակում են զարգանալ: Իհարկե, կա բոլոր պտուղների կորստի ռիսկ վիժման հետևանքով (պատահական վնասվածքի կամ ռեդուկցիայի հետևանքով), որը կազմում է մոտ 10 տոկոս՝ անկախ բժշկի փորձառությունից:
Արյունոտ արտադրությունները հղիության առաջին երեք ամիսների ընթացքում կարող են վկայել սկսված վիժման կամ արտարգանդային հղիության մասին: Եթե սկսվել են արյունոտ արտադություններ, անհրաժեշտ է անհապաղ անցնել հետազոտություն դրանց պատճառը պարզելու համար: Որոշ տվյալներով վաղ արյունոտ արտադրությունները հանդիպում են կանանց մոտ ԱՄԲ-ից հետո, բայց դրանք պարտադիր չէ, որ կապված լինեն հղիության ընդհատման ռիսկի հետ: Ուստի չի կարելի ինքնուրույն դադարեցնել հղիությանն աջակցող դեղամիջոցների ընդունումը, քանի որ արյունոտ արտադրությունները ոչ միշտ են նշանակում դաշտանի սկիզբ:
ԱՄԲ-ից հետո արտարգանդային հղիության ռիսկը կազմում է 2-3 տոկոս: Արտարգանդային հղիությունը տեղի է ունենում ոչ թե հենց ԱՄԲ պրոցեդուրաների պատճառով, այլ այն պատճառով, որ ՕՎՏ մեթոդներով բուժում անցնող շատ կանայք ունենում են վնասված ֆալոպյան փողեր, որը մեծացնում է արտաարգանդային հղիության հակումը:
Բնածին պաթոլոգիաների ռիսկը ԱՄԲ դեպքում ավելի մեծ չէ, քան բնական բեղմնավորման դեպքում բնածին պաթոլոգիաների ռիսկը: Գենետիկական պաթոլոգիաների որոշակի ռիսկ գոյություն ունի անկախ այն բանից, թե արդոք երեխան բեղմնավորվել է ԱՄԲ օգնությամբ կամ բնական ճանապարհով: Իսկ ԻՔՍԻ դեպքում տղամարդու անպտղության պատճառ հանդիսացող գենետիկական դեֆեկտները կարող են հորից փոխանցվել որդուն:
Օժանդակ վերարտադրողական տեխնոլոգիաները ամուսիններից պահանջում են ֆիզիկական, ֆինանսական և զգացմունքային ջանքեր: Հնարավոր է նաև հոգեբանական սթրես: Անհրաժեշտ բուժումը բավականին թանկարժեք է: Որպես կանոն, հիվանդները հույսը դնում են միայն բարենպաստ արդյունքի վրա, բայց բուժման ցիկլը կարող է անհաջողությամբ ավարտվել: Հիվանդը կարող է ունենալ հուսահատության, ջղայնության, վրդովմունքի և միայնության զգացում: Երբեմն հուսահատությունը հանգեցնում է դեպրեսիայի և ցածր ինքնագնահատականի հատկապես ԱՄԲ անհաջող փորձից հետո: Այդ պահին շատ կարևոր է ընկերների և բարեկամների աջակցությունը: Որպես աջակցության և սթրեսի հաղթահարման օժանդակ միջոց կարելի է առաջարկել հանդիպել հոգեբանի հետ, ով կօգնի հաղթահարել լարվածությունը, վախը և անպտղության և դրա բուժման հետ կապված տառապանքները:

Медицинский риск, связанный с ЭКО, зависит от этапа лечения. Стимуляция суперовуляции влечет за собой риск развития синдрома гиперстимуляции яичников (СГЯ). Причина возникновения СГЯ – развитие большого числа фолликулов (более 15) и вследствие этого – высокая активность яичников, приводящая к высокому содержанию эстрогенов (женских половых гормонов) в крови. Высокий уровень эстрогенов способствует нарушению сосудистой проницаемости, вследствие чего жидкость из сосудов начинает выходить сначала в полость малого таза, а затем и в брюшную полость. В результате аккумуляции жидкости в брюшной и плевральной полости пациентка может испытывать распирание, тошноту, рвоту, отсутствие аппетита. Около 30% пациенток, проходящих стимуляцию яичников, имеют СГЯ легкой степени, для преодоления, которого достаточно ограничить физическую активность и принимать болеутоляющие препараты. При синдроме гиперстимуляции средней степени у пациенток аккумулируется жидкость в брюшной полости, и появляются боли в области желудочно-кишечного тракта. Эти женщины нуждаются в постоянном наблюдении, но обычно бывает достаточно амбулаторного лечения. Постепенно состояние таких пациентов улучшается без дополнительного вмешательства, но в случае наступления беременности улучшение может затянуться на несколько недель. У 1–2 % пациентов развивается СГЯ тяжелой степени, характеризуемый аккумуляцией жидкости в брюшной и плевральной полости, нарушениями электролитического баланса, повышенной свертываемостью крови, и иногда – образованием сгустков в крови. Если появляются затруднения при дыхании, может потребоваться откачивание жидкости из брюшной полости. Пациенты с тяжелой формой гиперстимуляции яичников нуждаются в госпитализации до улучшения их состояния, на что может потребоваться несколько недель.
Как правило, после проведения стимуляции суперовуляции некоторое время яичники остаются увеличенными в размерах в 1,5 – 2 раза. Это связано с тем, что на месте аспирированных фолликулов формируются «желтые тела», поддерживающие беременность до 10-12 недель. Увеличенные яичники становятся чрезвычайно подвижными, и могут в редких случаях перекрутиться на своих связках. Перекрут яичника ведет к нарушению кровообращения в нем и впоследствии к некрозу – гибели яичника. Перекрут проявляется резкой болью, интенсивность которой постоянно увеличивается. В таких ситуациях показано проведение лапароскопической операции с «раскручиванием» яичника, а если произошли необратимые изменения в яичнике, то удаление части или всего яичника.
Другое редкое осложнение, которое требует проведения лапароскопической операции – это возникновение кровотечения из кист увеличенного яичника. Кровотечение проявляется развитием общей слабости, сонливости, учащенным сердцебиением, иногда болями в животе.
После переноса эмбрионов пациенты должны тщательно следить за своим состоянием. С целью профилактики развития этих серьезных осложнений пациентам рекомендуется ограничивать физическую активность, исключать половую жизнь в течение первых двух месяцев беременности после ЭКО.
Хотя в некоторых ранних публикациях высказывалось предположение, что использование стимулирующих препаратов может увеличить риск заболевания раком яичников, многочисленные недавние исследования не обнаружили никакой связи между препаратами для стимуляции суперовуляции и раком яичников или других органов.
Определенный риск связан с процедурой пункции яичников. Пункция чревата теми же осложнениями, что и любая хирургическая операция, требующая анестезии. Кроме того, пункция несет небольшой риск кровотечения, инфицирования, повреждения мочевого пузыря, кишечника или кровеносного сосуда. Однако операционное вмешательство для ликвидации осложнений после пункции яичников требуется менее чем одной пациентке из тысячи.
В редких случаях может произойти развитие воспалительного процесса уже после переноса эмбрионов.
.jpg)
В ходе беременности и родов могут проявиться различные патологии развития плода, внематочная беременность, самопроизвольный выкидыш, мертворождение, многоплодная беременность и рождение ребенка с врожденными патологиями. Если Вы проходите лечение методом экстракорпорального оплодотворения (ЭКО), Вам необходимо знать, что само по себе бесплодие, возраст, наличие многоплодия могут повысить риск преждевременных родов или мертворождения. Многоплодная беременность увеличивает риск преждевременных родов и риск развития неврологических заболеваний, таких как детский церебральный паралич. В случае многоплодной беременности (беременность двойней или тройней) Вам необходимого находиться под наблюдением опытного акушера-гинеколога, который при необходимости направит Вас в медицинское учреждение с соответствующей неонатальной службой.
Риск многоплодной беременности существует при проведении всех вариантов вспомогательных репродуктивных технологий, связанных с переносом более одного эмбриона. Хотя многие пациенты считают двойню очень хорошим исходом лечения, многоплодие связано со многими проблемами во время беременности и родов, и эти проблемы встречаются гораздо чаще и становятся более серьезными в случае беременности тройней и каждым последующим плодом. Женщинам с многоплодной беременностью может потребоваться провести недели, и даже месяцы в кровати или в больнице, чтобы попытаться избежать преждевременных родов. Риск преждевременных родов при многоплодной беременности очень велик, и дети могут родиться слишком рано, чтобы выжить. Недоношенные дети требуют длительного, интенсивного ухода и часто имеют различные проблемы со здоровьем в течение всей жизни.
Некоторые пары могут рассмотреть редукцию многоплодной беременности, чтобы снизить риски, связанные с многоплодием, но это, скорее всего, будет очень трудным решением. При селективной редукции один или несколько плодов останавливают в развитии (обычно путем введения токсического химического вещества, такого как хлористый калий, в сердце плода под контролем ультразвука). В большинстве случаев этот плод затем рассасывается, а остальные продолжают развиваться. Конечно, существует риск потери всех плодов в результате выкидыша (как следствие случайной травмы при выполнении редукции), и он составляет около 10% даже при выполнении данной процедуры опытным врачом.
Кровянистые выделения в первом триместре беременности могут указывать на начавшийся выкидыш или внематочную беременность. Если начались кровянистые выделения, необходимо срочно пройти обследование, чтобы выявить их причину. По некоторым данным, ранние кровянистые выделения чаще встречаются у женщин после ЭКО, но они не обязательно связаны с риском прерывания беременности, как в случае женщин, зачавших естественным путем. Поэтому нельзя самостоятельно прекращать прием препаратов для поддержки беременности, назначенных врачом после переноса эмбрионов, поскольку ранние кровянистые выделения далеко не всегда означают начало менструации.
Риск внематочной беременности после ЭКО составляет 2-3%. Внематочная беременность случается не из-за самой процедуры ЭКО, а из-за того, что многие женщины, проходящие лечение методами ВРТ, имеют поврежденные фаллопиевы трубы, что повышает их предрасположенность к внематочной беременности.
Риск врожденных патологий в случае проведения ЭКО не превышает риск врожденных патологий при естественном зачатии. Определенный риск генетических патологий существует вне зависимости от того, был ли ребенок зачат с помощью ЭКО или естественным путем. При проведении ИКСИ по причине тяжелого мужского бесплодия генетические дефекты, являющиеся причинами бесплодия мужского, могут передаваться от отца сыну.
Вспомогательные репродуктивные технологии требуют от супругов значительных физических, финансовых и эмоциональных затрат. Возможен психологический стресс, и многие пары говорят о том, что испытывают настоящую психологическую встряску. Необходимое лечение является весьма дорогостоящим. Как правило, пациенты надеются только на благоприятный исход, но цикл лечения может закончиться и неудачей. Пациент может чувствовать разочарование, злость, негодование и одиночество. Иногда чувство разочарования ведет к депрессии и низкой самооценке, особенно сразу после неудачной попытки ЭКО. В этот момент очень важна поддержка друзей и родственников. Как дополнительное средство поддержки и преодоления стресса можно посоветовать посещение психолога, который поможет преодолеть напряжение, страх и страдание, связанное с бесплодием и его лечением.